środa, 21 maja 2014

BIO/FORMY #3: Bruszewski, Bosetti & Muzyczuk

BIO/FORMY #3: Alessandro Bosetti & Daniel Muzyczuk VS Wojciech Bruszewski


04/06/2014
TR Warszawa 
Współorganizacja: Instytut Sztuk Performatywnych
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Warsztatu Formy Filmowej traktował kino nie tyle jako dziedzinę sztuki współczesnej, ile jako narzędzie filozoficzne wzbogacające dyskusję na temat naszej percepcji. Przyglądając się zarówno ludzkim jak i technicznym mechanizmom kognitywnym, pokazywał, jaką rolę odgrywają w nich takie procesy jak opóźnienie, desynchronizacja, subtelne relacje odklejające to, co widzialne od tego, co słyszalne. W efekcie, jego prace są eleganckimi i przejrzystymi w swej racjonalności wycieczkami na lub wręcz poza granice granice naszego rozumienia świata. Punktem wyjścia wykładu będzie fragment książki Bruszewskiego „Fotograf”. Artysta omawia w niej sposoby opóźniania transmisji wydarzeń sportowych, które – w miarę ich trwania – niezauważalnie synchronizują się z transmitowanym wydarzeniem. Daniel Muzyczuk i Alessandro Bosetti zastosują tę oraz szereg innych metod wykorzystywanych przez Bruszewskiego do własnego wykładu – zgodnie z jego własnymi słowami „zastawiając pułapki na TO, CO ISTNIEJE”.

Alessandro Bosetti
Kompozytor, wykonawca i twórca sound artu żyjący i tworzący w Berlinie, jeden z najbardziej twórczych artystów swojego pokolenia. Większość jego prac wykorzystuje muzyczne właściwości mowy ludzkiej i bada dźwiękowe właściwości komunikacji. Wychodząc od nieporozumień, błędów translatorskich i wywiadów, traktuje je jako metody artystyczne. Jego utwory rozmywając granice między muzyką elektroakustyczną, pismem dźwiękowym i performansem, zaprowadziły go do takich instytucji, jak GRM/Presences Electroniques w Paryżu, Roulette i Stone w Nowym Jorku czy Cafe OTO w Londynie.

Daniel Muzyczuk
Kurator w Muzeum Sztuki w Łodzi. Od 2008 do 2011 roku kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu. Kurator m.in. projektów „Long Gone” Susan Philipsz, „Poszliśmy do Croatan” (wraz z Robertem Rumasem), „Fabryka” Mariusza Warasa i Krzysztofa Topolskiego, „MORE IS MORE” (wraz z Agnieszką Pinderą i Joanną Zielińską),„Melancholii sprzeciwu” (wraz z Agnieszką Pinderą), „Spojrzeń 2011” oraz „Dźwięków elektrycznego ciała” (wraz z Davidem Crowleyem). Kurator pawilonu polskiego na 55. Biennale Sztuki w Wenecji. Zwycięzca (z Agnieszką Pinderą) konkursu im. Igora Zabla w 2011 roku. Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek AICA.

Bio/formy to seria wykładów performatywnych realizowanych wspólnie przez TR Warszawa i Instytut Sztuk Performatywnych, które przybierają formę muzycznych koncertów, teatralnych spektakli i akademickich prezentacji. Ich celem jest rekonstrukcja biografii znanych artystów, poszukiwanie inspiracji oraz odtworzenie praktyk i technik twórczych. Autorzy cyklu idą w ślady bohaterów swoich wykładów - przedstawią ich w nowych sytuacjach lub występują przeciwko nim. Nad poszczególnymi wykładami wspólnie pracują zarówno akademicy i jak artyści. 

Brak komentarzy: