poniedziałek, 11 listopada 2024

OO










Organa Organicum (I)
20/12/2024, 19.00

Barbara Kinga Majewska i Michał Libera - koncepcja, libretto, dźwięk
Łukasz Sosiński - obraz
Piotr CichockiAgata StaniszMonika Żyła - konsultacje naukowe


Organa Organicum pomyślane jest jako seria esejów audiowizualnych na temat wykorzystania materiałów zwierzęcych i roślinnych w budowie instrumentów muzycznych. Historia tych ostatnich pełna jest martwych zwierząt i roślin. Są tu żółwie, których skorupy pełnią funkcję pudeł rezonansowych; konie, z których włosia robi się smyczki; owce, których jelita służą do produkcji strun, a skóry - membran instrumentów perkusyjnych. Jest ich więcej. Dużo więcej. Nie inaczej jest w przypadku liści, krzewów czy drzew - świerki Stradivariusa są tylko jednym z wielu przykładów. To one wszystkie w dużej mierze decydują o tym, jak brzmi muzyka. Współdecydują. Być może więc w samym dźwięku fortepianu czy skrzypiec da się usłyszeć jakąś formę życia po życiu roślin i zwierząt. A nawet jeśli się nie da, to z pewnością można w nich usłyszeć złożone relacje między ludźmi, naturą i technologią. Także dziś, kiedy muzykę robi się z materiałów niemal wyłącznie syntetycznych.

20 grudnia w Komunie Warszawa zaprezentowany zostanie pierwszy epizod Organa Organicum. Poświęcony będzie fortepianowi, kości słoniowej i hebanowi oraz wszystkiemu temu, co za nimi idzie: kolonializmowi, kłusownictwu, dystynkcjom społecznym ufundowanym na idei sztuki wysokiej, a w szczególności muzyki klasycznej z jej zamiłowaniem do detalu, wirtuozerii i „opanowania” instrumentu. Narracyjną oś pierwszego epizodu stanowiła będzie historia przytoczona w książce „Hunter’s Tracks” autorstwa Johna A. Huntera. Legendarny organizator safari (a także pierwowzór męskiego bohatera „Pożegnania z Afryką”) opowiada w niej o tajemniczym kliencie, który na kongijską sawannę przybył z własnym fortepianem. Wbrew osłupieniu, w jakie wprawiło to wówczas Huntera, dziś wybór instrumentu wydaje się przynajmniej symptomatyczny. I temu wyborowi poświęcony będzie wieczór w Komunie Warszawa.

Organa Organicum będzie serią filmów. Na okazję premiery przygotowana zostanie prezentacja z elementami performatywnymi oraz wprowadzeniem teoretycznym.